Szkoła powszechna nr. 2

Budowa miasta, kamienice, życie miejskie
Obrazek
Awatar użytkownika
maly3city
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
śledźbosman
śledźbosman
Posty: 117
Rejestracja: 02 mar 2017, 19:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Szkoła powszechna nr. 2

Post autor: maly3city » 01 maja 2017, 20:54

W lipcu 1931 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o przyznaniu kredytów na budowę nowej szkoły, usytuowanej na skraju lasu, przy ul. Leśnej (obecnie Wolności), skąd roztaczał się widok na morze oraz budujące się miasto i port.
Obwód szkolny obejmował tereny położone na zachód od Szosy Gdańskiej (obecnie ul. Śląska) i na północ od ul. Nowogrodzkiej, do Chyloni. Budowę jednopiętrowego budynku szkoły rozpoczęła firma "Uniger-Jakubowicz".

7.12.1931 roku szkoła rozpoczęła działalność jako Publiczna Szkoła Powszechna w Gdyni. Naukę (w klasach I do V) podjęło w niej 450 uczniów. Szkoła miała osiem sal lekcyjnych. Kierownikiem szkoły został Wojciech Stańco; kierował nią do rozpoczęcia wojny. Prócz kierownika w skład grona pedagogicznego wchodzili: Gertruda Janasówna, Gertruda Leszczyńska (od 1934 żona W. Stańco), Agata Murawska, Eulalia Piekielna, Stefan Pucek. Władysława Radkówna i Maria Suryczowa.
W 1932 roku ze względu na wielkość okręgu szkolnego w pomieszczeniach Urzędu Emigracyjnego na Grabówku urządzono filię szkoły - trzech nauczycieli prowadziło tam naukę dla 197 dzieci w czterech oddziałach. Filia istniała do końca czerwca 1933, po czym część uczniów Publicznej Szkoły Powszechnej przeniesiono do nowej szkoły, zbudowanej na Grabówku.
Po wejściu wojsk niemieckich do Gdyni 14.09.1939 roku Szkoła Powszechna Nr 2 rozpoczęła działalność jako czteroklasowa szkoła prowadząca nauczanie tylko w obowiązującym wówczas języku niemieckim. Nowy kierownik nazywał się von Bisau. Polscy uczniowie nie otrzymywali świadectw i dokumentów stwierdzających ukończenia szkoły.
Pod koniec roku 1944 wraz ze zbliżaniem się frontu szkołę zamieniono na szpital polowy dla Żołnierzy Wehrmachtu. Budynek szkoły został częściowo zniszczony w trakcie walk toczonych o miasto.
27.04.1945 roku 288 uczniów rozpoczęło - mimo zniszczeń - naukę w Szkole Powszechnej Nr 2. W szkole pracowały trzy nauczycielki (Aniela Darecka, Gertruda Stańco i Teresa Talarowa), a naukę prowadzono na trzy zmiany.
Załączniki
historia-szkoly-05.jpg
historia-szkoly-07.jpg
historia-szkoly-06.jpg
historia-szkoly-02.jpg


Obrazek

Sponsor

Ta strona utrzymuje się między innymi z darowizn.
Jeżli widzisz ten tekst, ktòry blokuje nasze reklamy.
Proszę skorzystaj z Darowizny na prowadzenie tej strony.


ODPOWIEDZ