Wilhelm Gustloff

Okręty wojenne III Rzeszy w Gdyni
Awatar użytkownika
Dawna Gdynia
Admin Ławicy
Admin Ławicy
śledźpodporuczik ławicy
śledźpodporuczik ławicy
Posty: 740
Rejestracja: 20 sty 2014, 3:16
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Wilhelm Gustloff

Post autor: Dawna Gdynia » 23 sty 2014, 13:55

WILHELM GUSTLOFF to słynny niemiecki wycieczkowy statek pasażerski (25.484 BRT), wybudowany przez stocznię Blohm & Voss w Hamburgu w latach 1937-1938 jako jednostka flagowa niemieckiej organizacji związkowej KdF (Kraft durch Freude). Organizacja ta dysponowała sześcioma statkami, z których największy był ROBERT LEY, późniejszy okręt szpitalny LAZARETTSCHIFF "B".
W dziewiczą podróż wyruszył 2 kwienia 1938 na Morze Północne. Już nazajutrz odebrał sygnał S.O.S. od tonącego w czasie sztormu brytyjskiego statku s.s. PAGEWAY. Na miejsce katastrofy dotarł następnego dnia, tj. 4 kwietnia, i wziął na pokład 19 rozbitków. W kilka dni później, kotwiczył na wysokości portu Tilbury, tuż poza granicą brytyjskich wód terytorialnych. Na jego pokładzie zorganizowano wtedy punkt głosowania dla obywateli III Rzeszy przebywająch na terenie Wielkiej Brytanii. Przedmiotem głosowania sprawa aneksji Austrii (tzw. Anschluss).
Do maja 1939 roku kilka wycieczek na Morze Śródziemne, oraz do fiordów norweskich i na Wyspy Kanaryjskie. Od maja 1939 roku pływał na linii Niemcy - Hiszpania, transportując m.in. osławiony Legion Condor, walczący po stronie hiszpańskich faszystów. Legion ten zaokrętował się na pokład WILHELMA GUSTLOFFA 26 maja w hiszpańskim porcie Vigo i dotarł cztery dni później do Hamburga, w eskorcie "kieszonkowych" pancerników ADMIRAL GRAF SPEE i ADMIRAL SCHEER.
Zmobilizowany 22 września 1939 roku - w skład Kriegsmarine wszedł jako okręt szpitalny pod nazwą LAZARETTSCHIFF "D". Przyjął po kampanii wrześniowej na swój pokład rannych niemieckich żołnierzy i polskich jeńców, a wśród nich obrońców Helu.
Od kwietnia 1940 uczestniczył w kampanii norweskiej, bazując w Oslo. Opuścił port w Oslo 18 czerwca przewożąc rannych i chorych do Niemiec.
Od 1940 roku stał w Gdyni, podówczas przemianowanej na Gotenhafen, jako okręt-baza II szkoleniowej dywizji okrętów podwodnych U-Bootwaffe.
Zatopiony trzema torpedami 30 stycznia 1945 roku przez "S-13" (dow. A.I. Marinesko), radziecki okręt podwodny typu "S", zwanego również Srednaja, Niemka lub Staliniec. podczas ewakuacji z Gdańska 918 marynarzy i wykładowców szkoły broni podwodnej, 373 kobiet ze służby pomocniczej Kriegsmarine oraz tysięcy uciekinierów z Prus Wschodnich. Statek pogrążał się w wodzie przez 63 minuty, płynąc cały czas siłą inercji. Utonęło wówczas, według najnowszych badań, ponad 10000 ludzi (podaje się również liczbę 9343 ofiar), uratowano zaś 838 rozbitków, a według innych źródeł 1252. Do połowy lutego zwłoki ofiar katastrofy wyrzucane były jeszcze przez morze na plaże od Łeby do Jastrzębiej Góry, a nawet w okolice Pilawy.
Wśród rozbitków byli również Polacy, którzy uratowali się na szalupach: Krystyna Markiewicz z roczną córką Urszulą oraz Stefania Haniak z 8-letnim Teodorem i 5-letnią Jadwigą.
Dziś wrak statku leży na dnie morza, 19 mil na północny wschód od Łeby, na głębokości ok. 45 m, otoczony nimbem legendy największego cmentarza wojennego na Bałtyku.Gdynia 1942. Ostatni port Gustlofa
http://www.mierzejewski.info/Wilhelm_Gustloff.html
Załączniki
14_wilhelm_gustloff.jpg


Obrazek

Sponsor

Ta strona utrzymuje się między innymi z darowizn.
Jeżli widzisz ten tekst, ktòry blokuje nasze reklamy.
Proszę skorzystaj z Darowizny na prowadzenie tej strony.


Awatar użytkownika
Dawna Gdynia
Admin Ławicy
Admin Ławicy
śledźpodporuczik ławicy
śledźpodporuczik ławicy
Posty: 740
Rejestracja: 20 sty 2014, 3:16
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wilhelm Gustloff

Post autor: Dawna Gdynia » 07 lut 2014, 19:19

Przed ostatnim rejsem.
Załączniki
gustloff.jpg
Obrazek

ODPOWIEDZ